Wiem, ale…
Jako ludzie wiecznie zajęci i zabiegani, mamy tendencję do bagatelizowania spraw codziennych i drobnych. Pomimo rosnącej świadomości w zakresie tematyki związanej ze zdrowym stylem życia, niejednokrotnie podejmujemy decyzje sprzeczne z wiedzą o prawidłowym funkcjonowaniu. W związku z tym, od czasu do czasu ciało upomina się o należną mu uwagę, wysyłając rozmaite sygnały – ich rozpoznawanie powinno być dla nas ważne, ponieważ często stopień zaawansowania urazów, z którymi będziemy się mierzyć, zależy od szybkości reakcji. Organizm ludzki to skomplikowana sieć struktur, które wzajemnie na siebie wpływają, w związku z czym niełatwo ustalić źródło problemu w oparciu o występujący objaw bólowy. Najlepsze, co możemy dla siebie zrobić, kiedy występują objawy bólowe, to poszukać pomocy specjalisty rehabilitanta, który będzie w stanie odpowiednio zdiagnozować nasz przypadek i zalecić odpowiednią terapię. W przypadku leczenia niektórych popularnych urazów oprócz farmaceutyków istotna okazuje się także pomoc doświadczonego fizjoterapeuty oraz masaż rehabilitacyjny.
Rankingi, bazy, strony
Kiedy lekarz zaordynuje nam masaż, rozpoczynają się gorączkowe poszukiwania specjalisty, któremu będzie można zaufać. Jak wiadomo, największa baza kontaktowa masażystów to obecnie dla wielu po prostu Internet. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki odpowiednią komendę, a w odpowiedzi pojawi się kilka stron odsyłaczy do poszczególnych gabinetów, rankingów najlepszych masażystów i placówek oferujących tego typu usługi. Poszukując specjalisty za pośrednictwem sieci można także zweryfikować uprawnienia. Wiele portali lekarskich i pokrewnych funkcjonuje również jako bazy danych o działalności podmiotów medycznych – warto skorzystać z zamieszczonych tam informacji, często wspartych także opiniami użytkowników. Przeglądając komentarze pojawiające się w profilu wybranego masażysty czy gabinetu dobrze jest pamiętać, że negatywne głosy nie zawsze powinniśmy traktować jako sygnał o nieprawidłowościach. Często wynikają one z bardzo osobistych preferencji, włącznie z tym, że wystawiający opinię może być niezorientowany w przebiegu terapii.
Co powinniśmy wiedzieć?
Planując wizytę u masażysty powinniśmy zebrać możliwie dokładne dane o specjaliście, któremu chcemy powierzyć nasze dobre samopoczucie, ale również musimy dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy o gabinecie. Oczywiście, sprawdzamy adres, numer telefonu i godziny otwarcia, ale warto zawczasu zasięgnąć informacji dotyczących możliwości w zakresie płatności i umawiania się na wizyty. Internetowa rejestracja znacznie ułatwia kontakt z placówką, a przecież masaż to jeden z tych zabiegów, które będziemy kontynuować w określonych odstępach czasu w miarę regularnie, dlatego dobrze byłoby, aby wybrany gabinet dysponował możliwością zdalnego umawiania się na wizyty. Nie wszystkie strony dają możliwość przejrzenia cennika usług, a nawet wtedy, gdy taki cennik znajdziemy, jest on w dużej mierze elastyczny. Wynika to z faktu, że każdy uraz wymaga zastosowania innych metod, których odpowiednie połączenie może dobrać jedynie specjalista, czyniąc to w oparciu o wywiad z pacjentem i/lub dokumentację medyczną przypadku. To indywidualne podejście jest gwarancją odpowiedniej jakości usług i najlepszego dopasowania do potrzeb pacjenta.
Ja i mój masażysta
To ważne, żeby masażystę i pacjenta łączyły zdrowe, profesjonalne relacje: osoba poddająca się zabiegowi powinna doświadczać psychicznego komfortu związanego z zaufaniem wobec terapeuty, natomiast masażysta powinien dołożyć wszelkich starań, aby wykonać masaż zgodnie ze sztuką. Zaniedbania po stronie specjalisty wpływają niekorzystnie na samopoczucie pacjenta – dotyczy to również dyskomfortu wywołanego brakiem wiedzy odnośnie postępów leczenia, czy samego przebiegu terapii. Dobry masażysta jest w stanie w każdej chwili wyjaśnić pacjentowi, jaki wypływ na organizm wywierają poszczególne działania – i nie szczędzi tej wiedzy osobom poddającym się zabiegowi. W końcu im więcej wiemy, tym lepiej sami potrafimy odczytywać sygnały wysyłane przez nasze ciało, dzięki którym możemy uniknąć dodatkowych urazów związanych z przeciążeniami podczas procesu powrotu do zdrowia.