Kamienie nerkowe, co jest prawdą, a co nie


Kamienie nerkowe lub moczowe dotykają około 10% Polaków, zazwyczaj w wieku około 40 lat. Lekarze mówią o kamicy moczowej w celu oznaczenia kryształów, które mogą powodować silny ból. Czy wszystkie kamienie są tej samej natury? Czy mogą same się eliminować?

Kamienie nerkowe to małe kamienie, które tworzą się w drogach moczowych, w nerkach, a czasami w pęcherzu moczowym. Jeśli kamień utknie w przewodzie prowadzącym mocz z nerki do pęcherza (moczowód), wywołuje to atak kolki nerkowej.

 

Dotyczy to tylko niektórych osób. Prawda czy fałsz?

Fałsz: Problem dotyczy wszystkich, a jego przyczyną są często wybory dotyczące stylu życia. Jednak mężczyźni są bardziej narażeni na ryzyko, podobnie jak osoby przykute do łóżka, cierpiące na nadczynność przytarczyc (choroba metaboliczna).

 

Istnieje kilka rodzajów kamieni nerkowych. Prawda czy fałsz?

Prawda: Są one głównie na bazie wapnia (80% przypadków), głównie szczawianu wapnia, lub składają się z kwasu moczowego (10%). Rzadziej występują kamienie fosforanu amonowo-magnezowego, związane z przewlekłymi infekcjami układu moczowego.

 

Głównym winowajcą jest brak picia. Prawda czy fałsz?

Prawda. Niedostateczne spożycie wody jest wspólnym mianownikiem czynników ryzyka powstawania kamieni moczowych, podobnie jak złe nawyki żywieniowe. Rzadziej przyczyną jest przewlekłe zakażenie dróg moczowych.

 

Głównym objawem kryzysu jest ból. Prawda czy fałsz?

Prawda. Zazwyczaj zlokalizowany jest w dole lędźwiowym i promieniuje w kierunku narządów płciowych. Ostry, kłujący i nagły, ból jest wynikiem niedrożności moczowodu przez kamień. Czasami widoczne krwawienie z moczu lub przypadkowe odkrycie na pasku moczu ujawnia kamień. A jeśli znajduje się w pęcherzu moczowym, może objawiać się pilnym lub częstym parciem na mocz. Pieczenie pęcherza przy oddawaniu moczu jest również możliwe w przypadku infekcji układu moczowego, co również należy skonsultować z lekarzem. Ale bardzo często nie ma żadnych objawów!

 

W czasie kryzysu trzeba pić. Prawda czy fałsz?

Fałsz: Przeszkoda w moczowodzie spowodowana kamieniem uniemożliwia „oddawanie” moczu. Rozciągnięcie moczowodu powoduje napięcie włókien nerwowych. To wyzwala ból. Picie w czasie kryzysu zwiększa więc ciśnienie i nasila ból!

 

Kamienie często usuwają się samodzielnie. Prawda czy fałsz?

Prawda: Jest to najczęściej spotykane w przypadku małych kamieni, mniejszych niż 6 mm. Jeśli są one większe, najczęściej wymagana jest ingerencja chirurga w celu ich zniszczenia lub usunięcia.

 

Kamienie nerkowe mogą być nagłym przypadkiem. Prawda czy fałsz?

Prawda i Fałsz: Jeśli masz kolkę nerkową z kamieniem utkniętym w moczowodzie, jest to rzeczywiście nagły przypadek, ponieważ kamień może uszkodzić nerki. Ale jeśli kamień jest złożony w nerce, bez wpływu na nią, metoda usunięcia go może być na spokojnie zaplanowana.

 

Leczenie medyczne nigdy nie jest wystarczające. Prawda czy fałsz?

Fałsz: Silne środki przeciwbólowe, często w połączeniu z doustnymi lekami przeciwzapalnymi, są skuteczne w uśmierzaniu bólu i na ogół wystarczają w przypadku małych kamieni, które mają 90% szans na samoistne usunięcie.

 

Jeśli leki zawiodą, konieczny jest zabieg chirurgiczny. Prawda czy fałsz?

Prawda: Istnieją różne metody usuwania kamieni.

Litotrypsja pozaustrojowa, fale uderzeniowe rozdrabniają kamień, który zostaje zredukowany do pyłu i wydalony z moczem. Technika ta jest skuteczna w 70-80% przypadków.

Laparoskopia: zminiaturyzowane narzędzia chirurgiczne są wprowadzane przez naturalne kanały. Kamień jest albo przechwytywany, albo niszczony za pomocą lasera.

Jeśli to nie wystarcza, można wykonać zabieg przezskórny: małe nacięcie na plecach w celu usunięcia kamienia.

 

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem jeśli:

  • czujesz częste parcie na pęcherz i towarzyszący mu ból w okolicy lędźwiowej
  • twój mocz zabarwiony krwią
  • pojawia się pieczenie podczas oddawania moczu
  • często odczuwasz tępe bóle pleców